SEYAHAT İPUÇLARI

Güzel Fotoğraf Nasıl Çekilir ?

Burada oturup tavsiye vereceğim size ama, profesyonel bir fotoğrafçı değilim tabi, en azından fotoğraflamak istediğiniz anı ıskalamayacak kadar fotoğraf çekmeyi biliyoruz. çünkü 2 gözüm ve hayal gücüm var. Hazırsanız başlıyorum;

1 - DOĞALLIK

Fotoğraflarınızı çekerken, çektiğiniz yerin dokusuna, sizin orda bulunuş sebebinize göre giyinirseniz ortaya doğal bir görüntü çıkar. Çünkü fotoğraf sahteyi hemen anlar. Mesela, dağ bayır gezerken siz uçuş uçuş uzun bir elbise giyerseniz oraya keyif almak için değil, çekim yapmak için gitmiş olursunuz ve böyle fotoğraflar yakalamak istiyorsanız bence hiç oralara kadar gidip zahmet etmeyin, yorulmayın, para harcamayın. Photoshop işinizi halleder.

Fotoğraflarınızda doğallık,  giyiminizden, makyajınıza, gülüşünüzden, duruşunuza kadar her yerden anlaşılır. Mesela bol bol aksesuar kullanabilirsiniz. Şapkalar, fularlar, bilezikler, bol yüzüklü parmaklar, renkli kıyafetler, ortamın rengiyle uyumlu kıyafetler... Bunlar fotoğraflarınızın iyi olması için önemli noktalar. Bunun için ise, önceden düşünüp, araştırıp valizinizi öyle hazırlamanız gerekiyor tabi..

2- DOĞRU IŞIK

Doğru ışık için gün doğumu ve batımı en güzel zaman. Güneş doğrudan gelmeyeceği için fotoğraflarda florans gibi parlamazsınız. Özellikle beyaz tenliler bu - durumu iyi bilirler. Eğer bi fotoğraf çekmek istiyorsanız ve güneş tam tepede ışınlarını direkt yansıtıyorsa polarize camlı güneş gözlüğünüzü telefonunuzun lensinin önüne koyarak çekmeyi deneyin. 

3- DOĞRU AÇI

Çekmek istediğiniz manzara ne kadar güzel olursa olsun doğru açıyı bulamazsanız selülitli çıkar. Düşünsenize bir binayı çekerken çatısını kadraja almadığınızı.. Önce fotoğrafı nasıl görmek istediğinize karar verin daha sonra fotoğrafını çekin. Mesela bir deniz manzarası fotoğrafı alırken önündeki ağaçları ve gökyüzünü de kadraja alın ki fotoğrafta bir derinlik yakalayın. 

Fotoğraflarınızı çekerken doğru açıyı yakalayana kadar, mutlaka farklı açılar kullanın ve olabildiğince fazla fotoğraf çekin. yakın, uzak, sağ, sol, tepeden, aşağıdan derken fotoğraflarınız arasından en iyisini bulmak daha kolaylaşacaktır. Genelde iyi fotoğraflar objenin yakında olduğu önünde durulan manzaranın arkadan tam göründüğü fotoğraflardır.

4- ODAKLAMA

Telefonla fotoğraf çekerken artık kolaylıkla odaklama yapabiliyoruz. Odaklama fotoğrafta vermek istediğiniz mesajı, vurgulamak istediğiniz objeyi,yeri göstermek için çok güzel bir yol. Odaklamak istediğiniz şeyi telefonunuzda dokunarak netleştirip kalan kısımları blurlu (bulanık) göstermek fotoğraflarınızın profesyonel gibi görünmesine yardımcı olur. mesela, bir orman manzarası içinde sizin de olduğunuz bir fotoğraf var ve siz kendinizi vurgulamak istiyorsunuz, o zaman yapacağınız şey kendinize dokunup netleştirip, kalan yerlerin blurlu (flu) olmasını sağlyabilirsiniz. Bunları yapamayan bir telefonunuz varsa bunları sizin için yapacak bir program indirebilirsiniz. Fotoğraf düzenleme uygulamaları başlığı altında kullandığım programları bulabilirsiniz.

5- KONU YARATIN

Fotoğraflarınızı çekerken bir konu yaratın kafanızda. Mesela kuş sesleriyle dolu bir ormandasınız ve fotoğrafa vermek istediğiniz mesaj " huzur, rahatlama " o zaman gözleriniz kapalı derin bir nefes mi alsanız acaba? 

 

 

 

©2019 - . Tüm Hakları Saklıdır.